USD32,21
EURO34,96
JPY0,206000
RUB0,360000
GBP41,10
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.416,56
BTC68.962,50

FATF, kara parayla mücadelede kararlılığını bildirdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

FATF’den yapılan açıklamada, iki yılda bir düzenlenen toplantılar kapsamında ABD’nin başkenti Washington’da bir araya gelindiği belirtilerek, bir sonraki toplantının 2026’da olacağı aktarıldı.

Yayımlanan bildiride de FATF bakanlarının, mali suçlarla mücadele konusundaki kararlılıklarını teyit ederken, kara para aklamanın, terörün ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesi ile bunlarla mücadelede küresel standart belirleyici olarak FATF’yi tam olarak desteklediğini kaydedildi.

FATF’nin kaynaklarını artırma konusunda anlaşıldı

ABD Hazine Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada da FATF’nin 40 üyesini temsil eden bakanların, görev gücünün küresel mali sistemi yasa dışı faaliyetlerden korumadaki rolünü tekrar doğruladığı aktarıldı.

Bakanların, terörün finansmanıyla mücadele konusunda daha fazla eylem taahhüdünde bulunduğu ve finansmanla ilgili yaptırımların kaçırılmasını önlemek için ek çalışmaları uygun bulduğuna işaret edilen açıklamada, “Bakanlar ayrıca, sistemik yolsuzlukla mücadele etmek ve yasa dışı gelirlere el koymak amacıyla mali şeffaflık ve varlıkların kurtarılmasına yönelik yasal ve operasyonel çerçevelerin güçlendirilmesine yönelik çabaların sürdürülmesi konusunda da mutabakata vardı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, FATF’nin kaynaklarını artırma konusunda anlaşıldığı bildirildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin FATF’nin temel ilkelerine aykırı olduğu ve standartlarının ağır bir ihlali anlamına geldiğine işaret edilen açıklamada, bakanların Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan uluslararası finansal sistemin bütünlüğü, emniyeti ve güvenliğine yönelik tehditlere karşı dikkatli olunması çağrısında bulunduğu belirtildi.

“Bildirideki öncelikleri destekliyoruz”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, toplantıdaki konuşmasında, FATF’yi, yolsuzlukla mücadele kapsamında 2022 yılındaki taahhütlerini başarıyla yerine getirmesinden dolayı teşekkür etti.

FATF’nin bakanlar bildirisindeki önceliklerini desteklediklerini söyleyen Yellen, gelecek iki yıllık dönem için bütçenin artırılmasını da memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Yellen, FATF’nin görev alanının temel bir parçası terörün finansmanı konusundaki çalışmalarını sürdürmesinin de önemli olduğunu vurgulayarak, terör örgütlerinin mali destekçilerinin küresel finansal sisteme erişememeleri için daha fazlasını yapmaları gerektiğini anlattı.

“Orta Doğu’daki gerilimi tırmandıran eylemler ışığında, FATF’nin İran’ı, FATF standartlarına uyma konusundaki başarısızlığından sorumlu tutmaya devam etmesi önemlidir.” diye konuşan Yellen, Rusya’nın Kuzey Kore ve İran ile artan mali bağlantısını kınadı.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hisseniz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!