USD32,20
EURO35,01
JPY0,206600
RUB0,356100
GBP40,99
EURO/USD1,09
BIST10.739,57
GR. ALTIN2.515,33
BTC71.096,83

Endüstriyel metallere Fed desteği

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Fed’in faiz indirim beklentilerini, enflasyonda beklentiyi aşan gerçekleşmelere rağmen koruması emtia piyasalarında pozitif etki yarattı.

Bakırda 11 ayın zirvesine olanak sağlayan ralli Fed toplantısı sonrası yeniden ivme kazandı. Bakır fiyatı ton başına 9 bin 56 dolardan işlem gördü. Londra Metal Borsası’nda alüminyum fiyatları yüzde 1,1 artarken, çinko fiyatları da yüzde 2,2 yükseliş kaydetti.

Bakırda Fed sonrası dolar ve talep görünümü dolayısıyla yaşanan ralli, arz tarafındaki darboğazın da desteğini görüyor.

Goldman Sachs, emtia piyasası ile ilgili bir değerlendirmesinde rekor düşüklükteki bakır stoklarının, talepteki yükseliş beklentisi ve hem arz hem de talep tarafındaki düşük fiyat elastikiyeti ile birleşmesiyle 2025 yılında piyasada bir darboğaz fiyatlamasına yol açabileceğini belirtti.

Fed yetkilileri indirim beklentilerini değiştirmedi

Amerikan merkez bankası Fed’in yetkilileri enflasyondaki son yükselişten endişe duymadıklarını göstererek bu yıl için üç faiz indirimi beklentilerini korudu ve tahvil varlıklarını azaltma hızlarını yavaşlatmaya yöneldi.

Fed üyeleri oybirliğiyle gösterge federal fonlama faizini beşinci toplantıda da 2001’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığında bırakmaya karar verdi. Üyeler Mart 2020’den bu yana ilk kez bu yıl faiz indirimine gitme yolunda olduklarının sinyalini verdi. Ancak medyan projeksiyona göre 2025 yılı için aralık ayında dört faiz indirimi tahmin edilirken şimdi sadece üç indirim öngördüler.

Fed’in Çarşamba günkü kararının ardından gazetecilere konuşan Başkan Jerome Powell, yetkililerin mayıs veya haziran ayındaki toplantılarında faizleri düşürüp düşürmeyecekleri sorulduğunda, ilk indirimin muhtemelen “bu yılın bir noktasında” olacağını tekrarlayarak daha fazla detay vermedi.

Powell son aylarda enflasyonda yükseliş olduğunu gösteren son verileri büyük ölçüde görmezden gelerek, “Çoğu kişinin görüşüne göre bu güveni sağlamamız ve faiz indirimleri olması hala muhtemel” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hisseniz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!