USD32,21
EURO34,96
JPY0,206000
RUB0,360000
GBP41,10
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.416,56
BTC68.962,50

Arjantin’de Milei döneminde altıncı faiz indirimi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Arjantin, Devlet Başkanı Javier Milei yönetiminde altıncı kez politika faizini indirdi.

Faiz indirimlerinin yanında merkez bankasının bilançosunu daralttığı da izlendi.

Arjantin Merkez Bankası politika faiz oranını yüzde 50’den yüzde 40’a düşürdü. Aralık ayında ülkede politika faizi yüzde 133’lük seviyeyi görmüştü.

Arjantin’in aylık enflasyonu Milei’nin göreve geldiği 10 Aralık tarihinden bu yana yavaşlayarak Aralık ayındaki yüzde 26 seviyesinden Nisan ayında yüzde 8,8’e geriledi.

Bloomberg News tarafından görülen bir sunuma göre, ekonomi ekibi tüketici fiyatlarındaki artışın Eylül ayına kadar yüzde 3,8’e düşeceğini tahmin ederken bu eğilimin devam edeceğini düşünüyor.

Bu oran, merkez bankası anketine katılan analistlerin beklediği yüzde 5,8’lik orandan çok daha düşük. Ancak yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 289,4 ile yüksek seyretmeye devam etti.

Arjantin Merkez Bankası, ayrı bir basın açıklamasında, politika faiz oranını düşürmenin yanı sıra, mevcut düzenlemeyle belirlenen yüzde 2’lik fiyat farkını dikkate almadan ikincil tahvil piyasasına da müdahale edeceğini de söyledi.

Pazartesi günü, Uluslararası Para Fonu heyeti Arjantin’in 44 milyar dolarlık programının sekizinci gözden geçirmesini tamamladı. IMF yönetim kurulu tarafından onaylanması halinde, bu hamle ülkeye Washington merkezli kredi kuruluşuna olan borç geri ödemelerini yerine getirebilmesi için yaklaşık 800 milyon dolarlık bir nefes alma alanı sağlayacak.

Milei’nin para politikası IMF’nin reel pozitif oranlar için ortodoks tavsiyesine aykırı olsa da, yetkililer düşük borçlanma maliyetlerinin merkez bankasının borç yüklü bilançosunu temizlemesine ve sermaye kontrollerini kaldırmadan önce kilit adımlar olarak fazla likiditeyi emmesine izin vermesini bekliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hisseniz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!