USD32,20
EURO34,98
JPY0,205800
RUB0,357800
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.847,73
GR. ALTIN2.437,44
BTC67.926,78

Almanya’da fabrika siparişleri zayıf talebin etkisinde

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Almanya’da fabrika siparişleri Mart ayında beklenmedik bir şekilde düştü. Bu durum, hâlihazırda genel ekonomideki iyileşmenin gerisinde kalan sektördeki kalıcı zayıflığa işaret ediyor.

Talep önceki aya göre yüzde 0,4 düşerek ekonomistlerin yüzde 0,4’lük artış beklentisinin gerisinde kaldı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Salı günü yaptığı açıklamada, büyük siparişlerin düşüşe neden olduğunu ve bu siparişler yapılmasıydı söz konusu büyümenin yüzde 0,1 gerçekleşeceğini söyledi. İstatistik kurumu ayrıca Şubat ayı okumasının da yüzde 0,8 düşüşe revize edildiğini belirtti.

Veriler, 2023 sonunda yaşanan daralmanın ardından genel görünümü iyileşen Avrupa’nın en büyük ekonomisinin kırılganlığını gösteriyor. Duyarlılık göstergeleri işletmeler ve hane halkları arasında daha iyimser bir havaya işaret ederken, Almanya’da bölgedeki diğer ülkelere göre daha büyük bir rol oynayan imalat sektöründeki sorunlar devam ediyor.

S&P Global tarafından yapılan anketler, sektörün Nisan ayında daralmaya devam ettiğini, hizmet faaliyetinin ise son 10 ayın en hızlı büyümesini kaydettiğini gösterdi.

Fabrikalar, yatırımlar üzerinde baskı oluşturan zayıf küresel talep ve yüksek faiz oranlarından olumsuz etkileniyor. Kimya sektörü gibi enerji yoğun endüstriler de Ukrayna’daki savaşın bir sonucu olarak yüksek fiyatlardan zarar görüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hisseniz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!